ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

      ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ KΩ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΤΗΣ ΔΗΜ ΑΡΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΥΑΚ "ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ" ΑΔΙΑΦΟΡΑ...

      Στοιχεία και μαρτυρίες σοκ για το νερο που πίνουμε στο Δήμο της Κω έχουν δει το φως της δημοσιότητας από το 2004 χάρη στο ενδιαφέρον και την ερευνητική δουλειά του κ.Μιχάλη Καντζόγλου συνεργάτη της εφημερίδας "Βήμα της Κω".

       Οι χημικές αναλύσεις που έχουν γίνει από τον ίδιο και τις οποίες παρουσιάζει σήμερα η aegeanews24.gr εμφανίζουν επικίνδυνα νιτρικά στο νερό του δικτύου της ΔΕΥΑΚ που κυμαίνονται από 19.5 ως και 75 (μικρογραμμάρια ανά λίτρο) όταν μάλιστα Καθηγητής του Πολυτεχνείου δήλωσε στον κ. Καντζόγλου- και είναι καταγεγραμμένο- ότι είναι εγκληματικό να δίνουμε στα παιδιά μας νερό ακόμα και με όριο 7 mg/l νιτρικά...

      Είχε διαταχθεί μάλιστα εισαγγελική έρευνα για το θέμα εκείνη την εποχή που για άγνωστο λόγο μπήκε στο αρχείο χωρίς ποτέ να μάθει κανείς το γιατί παρότι η χημικά ανάλυση που είχε παραγγείλει ό ίδιος ο τότε Εισαγγελέας πλημμελειοδικών Κω κ.Καραφλός είχε παρουσιάσει το ίδιο όριο αυξημένων νιτρικών στο νερό του δικτύου της ΔΕΥΑκ με δείγματα που είχε ζητήσει από διαφορετικές περιοχές...

      Το πιο εξοργιστικό είναι ότι η νυν Δημοτική Αρχή ενώ είχε κάνει σημαία της ως αντιπολίτευση κατά της προηγούμενης δημ. αρχής και των τότε υπευθύνων της Δευακ το θέμα σήμερα σκορπάει αβέρτα δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε αμφιβόλου σκοπιμότητας μελέτες και ζητά "διαβούλευση" όταν για ένα τόσο σοβαρό θέμα που χρειάζεται έρευνα και άμεσες ενέργειες ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ

      ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο κ. ΚΑΝΤΖΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΙΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΑΠΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΠΤΕΤΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ...

       

       

      Είναι τυχαίο συγκεκριμένες "ευαίσθητες" υπηρεσίες όπως οι στρατιωτικές μονάδες που έχουν κάνει τις δικές τους χημικές αναλύσεις (θα τις παρουσιάσουμε κι αυτές στην ώρα τους...) έχουν απαγορεύσει ρητώς από το προσωπικό της να πίνουν ή να μαγειρεύουν με νερό της βρύσης;;;

      σ.σ Τα νιτρικά περιέχονται στα αζωτούχα λιπάσματα, διαλύονται εύκολα στο νερό και όταν ξεπερνούν τα 50 μικρογραμμάρια ανά λίτρο στα πόσιμα ύδατα καθίστανται εξαιρετικά επικίνδυνα, καθώς παρεμποδίζουν τη μεταφορά οξυγόνου στο αίμα, ειδικά σε μικρά παιδιά (μεθαιμοσφαιριναιμία ή κυάνωση των βρεφών). Ενοχοποιούνται και για καρκινογόνο δράση. Χωματερές, φυτοφαρμακα σφαγεία και κτηνοτροφικές μονάδες, ελαιοτριβεία,συνεργεία αυτοκινήτων βιομηχανίες, μπαταρίες ορυκτέλαια, συσκευές κλπ μολυνουν τα πλούσια υδάτινα αποθέματα της περιοχής μας

      Αλήθεια τί έλεγχοι γίνονται για τα φυτοφάρμακα;;;

      • Τελευταία Ενημέρωση: 1/2/2010
        Λέξεις κλειδιά:
      ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
      $count Σχόλια
      • ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
        ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ25/3/2010 3:01:49 μμ
        από αυτό το νερό που λέτε παθαίνουν κάτι τα λουλούδια στις ζαρντινιέρες; Γιατί αν οι επιπτώσεις είναι μόνο στον ανθρώπινο οργανισμό, δεν φαίνονται άμεσα και νομίζω πως δεν πολυσκοτίζονται οι μανδαρίνοι.
      • mastoras
        mastoras25/3/2010 3:01:49 μμ
        k.κιαρη στο θεμα δημασιας υγειας δεν χωραει αντιπολιτευση, εαν υπαρχουν στοιχεια να μας το πειτε αλλιως και αυτο το θεμα θα περασει στα ψιλα σαν θεμα αντιπολιτευσης .ας ειμαστε πιο σοβαροι. Πιστευω οτι και το δικο μας νερο εχει περοβλημα αφου ο υδροφορος οριζοντας ειναι κοινος με εκεινο του δημου ηρακλειδων.
      • kiritsis
        kiritsis25/3/2010 3:01:49 μμ
        ΜΑΠΑ ΤΟ [κυριτσης]ΚΑΡΠΟΥΖΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
      • ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ
        ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ25/3/2010 3:01:49 μμ
        ΤΌΣΑ ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΜΥΓΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ, ΑΣ ΦΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΚΑΤΑ. Η ΑΠΡΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ
      • Γιαννης Κιαρης
        Γιαννης Κιαρης25/3/2010 3:01:49 μμ
        Στον Εισαγγελεα εχουν πάει όλα τα στοιχεία και παραγγέλθηκε κι αλλη χημικη αναλυση που κατεδειξε τα αυξημενα νιτρικα.Οι υπευθυνοι του Δημου και της Δευακ πρεπει να ενδιαφερθουν ωστε να γινουν συστηματικες υδρογεωλογικες έρευνες απο το ΙΓΜΕ αντι να τα δινουν σε ΕΥΡΩΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ και να μας δουλευουν ψιλο γαζι...
      • ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΗ βιογραφικο κανακουδη
        ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΗ βιογραφικο κανακουδη 25/3/2010 3:01:49 μμ
        για το ποσό μάλλον κάνεις λάθος. Για το άλλο ερώτημα σου έχουν απαντήσει ήδη "πανεΛΑΔΙκω δίκτυο"
      • Lena
        Lena25/3/2010 3:01:49 μμ
        και γιατι ρε παιδια δεν τα παει καποιος στον εισαγγελεα???
      • ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ
        ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ25/3/2010 3:01:49 μμ
        ΤΌΣΑ ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΥΓΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ, ΦΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΚΑΤΑ
      • ευθυνες
        ευθυνες25/3/2010 3:01:49 μμ
        κ.θαλασσινε ειστε υπευθυνος για ολους μας.μην μας βλεπετε σαν ψηφοφορους.αρκετα.
      • ευθυνες
        ευθυνες25/3/2010 3:01:49 μμ
        κ.θαλασσινε ειστε υπευθυνος για ολους μας.μην μας βλεπετε σαν ψηφοφορους.αρκετα.
      • προς γλειφτες
        προς γλειφτες25/3/2010 3:01:49 μμ
        ειδικά το τελευταιο.για τους γλειφτες.λεει πολλα για πολλους....
      • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟ
        ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟ25/3/2010 3:01:49 μμ
        ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΚΙ ΕΜΑΣ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΣΗ -ΟΧΙ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ- ή ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΟΙ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΘΕΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ Η ΥΓΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ
      • BREHK
        BREHK25/3/2010 3:01:49 μμ
        ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕΤΡΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ.ΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΙΠΗ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΤΡΑ - ΕΔΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ- ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΝΤΖΟΓΛΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΕΜΑ - ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ - ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ - ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΚΙΑΡΗΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ.
      • ουστ!
        ουστ!25/3/2010 3:01:49 μμ
        παναγιωτακι, παρα την αλαζονια σου και την εμπαθεια σου, εμεις θα αντεξουμε λιγους μηνες. εσυ θα αντεξεις εως τοτε ή δεν θα σε αφησει ο εγωισμος να δεις την σφαλιαρα και θα τα παρατησεις γρηγοροτερα ???? ολη η πολη.....νιτρικα!!
      • βιογραφικο κανακουδη
        βιογραφικο κανακουδη25/3/2010 3:01:49 μμ
        http://cost-c12.civ.uth.gr/cv2.aspx?cvid=20 μπειτε να δειτε ποιος ειναι αυτος που πηρε τετρακοσια χιλιαρικα ευρω με απευθειας αναθεση για την αναπλαση της πριοχης του Αγ. Παυλου κλπ. να δειτε αν εχει καμια απολυτως σχεση το αντικειμενο του με αυτα που μας πλασαρει. ποιος τον εφερε κατα δω αυτον?
      • υπάρχει ΚΑΙ ευθύνη πολιτών
        υπάρχει ΚΑΙ ευθύνη πολιτών25/3/2010 3:01:49 μμ
        κάποιοι πολύ καπάτσοι, όταν έχτιζαν σε οικόπεδο με παληό πηγάδι (σε άμεση επικοινωνία με τον υδροφόρο ορίζοντα), για να γλυτώσουν το κόστος εκσκαφής και χτισίματος βόθρου καταλαβαίνετε τι έκαναν. Νομίζω ότι και στην περιοχή μας έχουμε τέτοιες Ελληνάρες.
      • προς πανεΛΑΔΙκω δικτυο
        προς πανεΛΑΔΙκω δικτυο25/3/2010 3:01:49 μμ
        400 χιλιαρικα ευρω δεν ειπε ο δημαρχος στο δημοτικο συμβουλιο? ή 250 ? οσα και ναναι, ειναι τεραστιο ποσο σε εναν εντελως ασχετο ξενο προς την Κω με απευθειας αναθεση, οταν τα παιδια μας πεινανε και δουλευουνε (αν δουλευουνε) σε μπαρακια και καφε, με μερικα μεταπτυχιακα στις πλατες τους. αυτη ειναι η μεγαλη ξεφτιλα της δημοτικης αρχης. και βεβαια ο μυλωνας που εκανε πλατες τρια χρονια, τωρα το γυρνα, αλλα ειναι αργα. ας προσεχε.κριμα ομως, γιατι και γω στην αριστερα ανηκω, και καποτε παλεψα μαζι με τον νικο και γω.
      • καλα
        καλα25/3/2010 3:01:49 μμ
        η εφημεριδεσ μιλανε για το νερο της καρδαμαινας προβλημα απο το 1986 νομιζω ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΙΔΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ..μαριλενα προσεχε μην τα παρουσιαζεις τοσο τραγικα τα πτυχια σας να δουμε για ολες σας σε εκπομπη του ΚΟΣΜΟΣ Η ΔΗΡΑΣ